Čo je to WordPress?

wordpress-logo

Čo je to WordPress?

Prvý článok, ktorý som sa rozhodol zverejniť, bude o tom čo je to WordPress. Ak Vám tento názov nič nehovorí, ste na správnej adrese.

O čom budem teda písať?

Čo je to WordPress?

Ak použijeme naozaj jednoduchú formuláciu, tak WordPress je softvér na uverejnenie obsahu na internete. Môžete ho použiť na vytvorenie webstránky alebo blogu. WordPress, od svojho vydania v roku 2003, prešiel dlhou cestou a z relatívne jednoduchého nástroja, určeného pre pár nadšencov, sa stala jedna z najpopulárnejších platforiem na publikovanie na internete. V súčasnosti poháňa skoro 30 % zo všetkých webových stránok na internete, od jednoduchých osobných blogov až po najväčšie spravodajské stránky.

Krátka história WordPress-u

WordPress bol vytvorený začiatkom roku 2003. Matt Mullenweg a Mike Little ho vyvinuli ako nástupcu existujúceho blogového softvéru b2 / cafelog.

Vývojári vtedy ešte netušili, že prinesú prospech miliónom používateľov na celom svete, vytvoria tisíce pracovných miest a budú živiť celé odvetvie vývojárov, dizajnérov, spisovateľov, blogerov a vydavateľov webu.

27. mája 2003 bola dostupná prvá verzia WordPress 0.7. Už prvá verzia bola výborne prijatá komunitou. Obsahovala nové rozhranie administrátora, nové šablóny a generované šablóny kompatibilné s XHTML 1.1. V januári 2004 sa vypracovala na verziu WordPress 1.

Strategickým sa stal rok 2005, kedy verzia WordPress 1.5 priniesla grafické témy, editáciu a modernizáciu statických stránok. Bola spustená bezplatná hostingová služba WordPress.com, ktorá predstavuje používateľom najjednoduchší spôsob na blogovanie. Následne bola založená spoločnosť Automattic a v marci 2006 oficiálne zaregistrovaná ochranná známka WordPress.

WordPress odvtedy prešiel ďalším početnými vylepšeniami na zjednodušenie používania. V čase písania tohoto článku sa používa WordPress verzia 4.9.1.

6 dôvodov prečo si vybrať WordPress

 1. WordPress je Open Source. To znamená, že tisíce ľudí po celom svete neustále pracujú na jeho zdokonaľovaní. Najlepšie na tom všetko je fakt, že je úplne ZDARMA
 2. Je flexibilný a rozšíriteľný. Veľké množstvo doplnkov a tém Vám umožňuje jednoducho zmeniť celkový vzhľad svojich webových stránok alebo dokonca pridať nové funkcie (fotogaléria, internetový obchod, zoznam adresátov…)
 3. Ľahko sa používa a učí. Môžete ľahko aktualizovať a vytvárať vlastný obsah bez toho, aby ste sa naučili kódovať.
 4. Ak by ste narazili na problémy alebo chceli doplniť svoje vlastné funkcie, ľahko nájdete podporu alebo niekoho, kto Vám pomôže. WordPress má k dispozícií výukové programy, ale aj vývojárov a návrhárov. Takisto skvelým miestom na získanie odpovedí na otázky je oficiálne fórum WordPress-u.
 5. WordPress je SEO – priateľský. To znamená, že obsahuje solídnu základňu nástrojov, ktoré potrebujete na to, aby bol Váš obsah optimalizovaný pre vyhľadávače. SEO optimalizácia je dôležitá pre viditeľnosť a úspešnosť Vášho webu.
 6. Vďaka obrovskému množstvu doplnkov a predvyrobených šablón je spustenie novej webstránky alebo eshopu možné veľmi rýchlo a za rozumné vstupné náklady.

Uvedené body sú len časťou z toho, čo WordPress dokáže.

Na čo môžem WordPress použiť?

V podstate vo WordPress-e sa dá spraviť takmer akákoľvek webová stránka, aká Vám napadne. Na niektoré typy sa hodí viac, na niektoré menej. Mýtus, že WordPress sa používa len na blogovacie stránky je už dávno prelomený a vo WordPresse-e v pohode spravíte nasledujúce typy stránok:

 • osobná stránka
 • firemná webstránka
 • elektronický obchod
 • prezentačná stránka, portfólio
 • inzertná stránka
 • stránka dostupná len prihláseným členom – membership website
 • landing page – cieľová stránka

Na čo si dať pozor

Pri WordPress-e, takisto ako aj pri iných softvéroch, treba dbať na niekoľko pravidiel, ktoré sú kľúčové na dlhodobé úspešné fungovanie stránky.

Inštaláciu WordPress-u, pluginov ako aj šablóny, treba udržiavať v aktualizovaných verziách, ktoré majú opravené prípadné bezpečnostné diery.

Čím menej pluginov, tým lepšie. Na WordPress môžete nájsť obrovské množstvo pluginov. Niektoré z nich sú potrebné na správne fungovanie šablóny, avšak niektoré pluginy sú veľa krát na rôzne drobnosti, ktoré sa dajú veľmi rýchlo manuálne naprogramovať. V podstate platí rovnica, čím viac aktívnych pluginov, tým pomalšia a menej bezpečná stránka. Čím pomalšia stránka, tým viac návštevníkov z nej odíde bez prečítania obsahu.

Pokiaľ potrebujete posúdiť alebo vylepšiť Vašu existujúcu webstránku postavenú na WordPress-e, poskytujeme službu na vyčistenie a zaktualizovanie WordPress-u.

Na záver

Dúfam, že som Vám dokázal aspoň trochu objasniť čo je to WordPress a ak máte akúkoľvek otázku, tak ju môžete poslať do komentára nižšie.

Pri správnom použití WordPress-u, výberu pluginov ako aj šablóny samotnej, je možné spraviť naozaj slušnú, modernú a profesionálnu webstránku, o čom sa už presvedčili milióny majiteľov webov po celom svete. Netreba ale zabúdať, že vytvorením stránky nič nekončí. Pokiaľ má byť web úspešný, treba sa oň patrične starať i aktualizovať a stránka sa Vám odmení pravidelnou dodávkou nových zákazníkov, subscriberov, návštevníkov atď…

Ak máte otázky alebo pripomienky, môžete ich uviesť do komentárov nižšie.

Daniel
Žiadne komentáre

Uverejniť komentár